تبلیغات
بزرگترین مرجع بدنسازی - عوارض غیر قابل جبران ناندرلون
بزرگترین مرجع بدنسازی
ورزش گناباد
باسلام هدف نگارنده آشنایی جوانان با سو مصرف مکمل وداروهای غیر مجاز بوده وهست وخواهد بود برخی پست هابرگرفته ازسایت های معتبر میباشد کپی برداری از تمام عنوان ها وعکس ها بلا مانع است لطفا با نظرات خود مارا ارشاد فرمایید

عوارض غیر قابل جبران ناندرلون

یکشنبه 11 اسفند 1392

نویسنده: امید و عرشیا زاده |

عوارض جانبی مصرف استروئیدهای آنابولیک ( حتما حتما بخوانید !!)


داروهای آنابولیک  :

 

داروهای آنابولیک به داروهایی گفته می شود که باعث افزایش رشد بافتها از راه افزایش فرایند سوخت و ساز و عوامل دست اندر کار در سنتز ( ساخته شدن ) پروتین در بدن می شود.

 

این داروها که معمولا هورمون های جنسی صناعی ( هورمون های دست کاری شده آندروژن میباشد ) نظیر : متان دیانون و ناندرلون و اکسی متالون و... میباشد .

 

آندروژن خود اسم عامی برای گروه هورمون های استروییدی شامل تستوسترون ( هورمون مردانه ) و آندروسترون میباشد که محرک تکوین هورمون های جنسی نر و صفات ثانویه جنسی نرینه که شامل ریزش مو و بم شدن صدا ( خاصیت استروژنی ) و در نهایت رشد عضلانی( خاصیت آنابولیک ) میباشد .

 

 

منبع اصلی این هورمون ها بیضه ها می باشد که تولید آنها را هورمون زرده ساز ال اچ تحریک می کند . ولی بوسیله قشر فوق کلیوی و تخمدان ها ( در زنان ) به مقدار کم ترشح میشود .تولید بیش از حد آندروژن در زنان باعث تولید نرینگی ( نر نمایی ) میگردد .آندروژن های طبیعی ( تستوسترون ) و صناعی ( ناندرلون و... ) در درمان تاخیر بلوغ در پسران و کم کاری بیضه ها و در نهایت بخاطر خاصیت آنابولیک آن ها درمان سرطان پستان در زنان ( ناندرلون ) کار برد دارد .

 

 

و در نهایت بخاطر خاصیت آنابولیک این داروها در ورزش به عنوان دوپینگ توسط ورزشکاران به کار گرفته میشود . عوارض نا خواسته که شامل احتباس آب و نمک و عوارض مردانه یا آندروژنی که شامل پیدایش و افزایش جوش صورت،طاسی،تحلیل رفتن شور جنسی،تحلیل بیضه ها،تحریک پذیری،حالت تهاجمی،ژنیکوماستی(بزرگ شدن پستانها) ایجاد صفات مردانه در زنان و بالاخره عقیمی میباشد.

 

به طور کلی استرو ئید ها مبتنی بر ساختار مشترک مبتنی بر هسته ای استرو ئیدی که از سه حلقه شش کربنی و یک حلقه پنج کربنی تشکیل میشود . استرو ئید های طبیعی شامل :

 

1- هرمون های جنسی نرینه ( آندروژن ها ) و مادینه ( استروژن ها )

 

2- هرمون های قشر فوق کلیوی ( کورتیکو استروئیدها ( کورتن ها )

 

استروئیدهای صناعی یا سنتز شده یا استروئیدهای آنابولیک ، مشتقات هورمونهای مردانه یا تستوسترون میباشد که در مقایسه با خود تستوسترون (هورمون مرد ساز) دارای اثرات آنابولیک بیشتر و اثرات مردانه(آندروژنیک)کمتر هستند.

 

به طور کلی دوزهای مصرفی دارو ها توسط ورزشکاران برای ایجاد خاصیت های آنابولیک 10 تا حتی 50 برابر مقدار مصرف پزشکی آنها می باشد . این داروها معمولا در دورههای 6 تا 12هفتگی استفاده میشوند و استفاده بیش از دوز مجاز آنها و در دورهای با مدت زمان بیشتر نه تنها بر رشد و خاصیت آنابولیک آنها بی تاثیر است بلکه باعث کاهش برخی از هورمون های موثر در رشد بدن ( فیدبک منفی ) شده و خاصیت های آندروژنیک آنها شبیه ریزش مو و بزرگ شدن سینه در مردان که حاصل تولید بیش از حد پروژسترون ( هورمون زنانه ) و در نهایت آسیب های کبدی در طی دوره میباشد می گردد و در مراحل بعد به علت کم کار شدن بیضه ها در حین دوره دارویی باعث عقیم شدن و حتی مرگ ورزشکار میگردد .

 

حال به تفصیل کلی در مورد عوارض ناشی از مصرف استروئید های آنابولیک که بخش عمده ای از داروهای دوپینگی را تشکیل میدهد میپردازیم .

 

عوارض جانبی مصرف استروئیدهای آنابولیک :


استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیك با اثرات جانبی متنوعی ارتباط دارند. بعضی از این اثرات از نظر ظاهری ناخوشایند هستند، مانند آكنه (التهاب موضعی پوست كه به ظهور جوش یا زخم هایی بر پوست می انجامد) ونمو پستان ها در مردان . بعضی زندگی مصرف كننده را به خطر می انجامد، مانند حملات قلبی وسرطان كبد. بیشتر این اثرات در صورت توقف مصرف دارو برگشت پذیرند، اما بعضی از آنها پایدار ودایمی هستند .

1- اثر بردستگاه هورمونی

استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیك در تولید عادی هورمون ها اخلال ایجاد می كند زیرا با وارد شدن هرمون های آندروژن از خارج بدن توسط داروها غدد ترشح کننده از کار افتاده و تولید هرمون خود را متوقف میکند . که به مرور زمان باعث تحلیل رفتن و کم کاری غدد فوق می گردد. تغییرات برگشت پذیر و برگشت ناپذیرخاصل از مصرف دارو ها بشرح زیر می باشد :

 تغییرات برگشت پذیر عبارتند از : كاهش تولید اسپرم و تحلیل رفتن بیضه ها که البته در دوزهای مصرفی بالا و غیرمجاز و دوره های با مدت زمانی بسیار بالا ( دائم در دوپینگ بودن ) احتمال برگشت ناپذیری را افزایش میدهد .

تغییرات برگشت ناپذیر عبارتند از : ریزش مو و بزرگ شدن پستان ها .

 در یك مطالعه روی مردان بدن ساز مشخص شد كه بیش از نیمی از آنان به تحلیل بیضه ها و بقیه به بزرگ شدن پستان ها دچار هستند. محققان معتقدند ، بزرگ شدن پستان ها به علت به هم خوردن تعادل عادی هورمون ها و ترشح بیش از حد پروژسترون (هرمون زنانه ) ، رخ می دهد.

 

ژنیکوماستی(بزرگ شدن پستانها) در ورزشکاران و همچنین تاسی مواد بسیار آشکاری از مصرف استروئید های آنابولیک میباشد

 

   

 ( شعار پرورش اندام کارها : کچلم کن ولی هیکلم کن )

البته باید دانست که بسیاری از پرورش اندام کارها و ورزشکاران دیگر هم وجود دارند که حتی با مصرف دورهای دارویی زیادی هنوز به عوارض فوق دچار نشده اند ! زیرا با استفاده از داروهای ضد ریزش مو ( پروسکار یا پرویشیا ) وآنتی استروژن ها( کلو میفن , تا مو کسی فن و.)  میتوان عوارض فوق را در حد بسیار زیادی کاهش داد . که در در ادامه در قسمت داروهای فوق به توضیح کامل تری در مورد چگونگی استفاده از این دارو ها میپردازیم .

ولی باید دانست که از بین بردن کلی آنها به طور کامل غیر ممکن میباشد

استروئیدهای آنابولیك در زنان باعث مرد نمایی می شود. اندازه پستان ها وچربی بدن كاهش می یابد، پوست زمخت وكلفت می شود. كلیتوریس بزرگ می شود و صدا كلفت و مردانه می شود. همچنین، با وجود ریزش موی سر ، رشد بیش از اندازه مو در بخش های دیگر بدن دیده می شود . در صورت ادامه مصرف استروئیدهای آنابولیك، بعضی از این اثرات برگشت ناپذیر می شود.

 

2.دستگاه اسكلتی
افزایش مقدار تستوسترون و دیگر هورمون های جنسی كه در دوران بلوغ صورت می گیرد باعث جهشی عادی در رشد می شود. پس از آن، وقتی این هورمون ها به مقدار معینی رسیدند، باعث توقف رشد استخوان ها می شوند. در این حالت این فرد به بیشترین حد ارتفاع خود می رسد و پس از آن رشد طولی بیشتری نخواهد داشت.

 

وقتی استروئیدهای آنابولیك نادرست استفاده شوند، مقدار هورمون جنسی بالا می رود كه باعث توقف رشد استخوان ها پیش از زمان عادی می شود . ( جلوگیری از رشد قد تا حد نهایی )

 

محققان مصرف استروئیدهای آنابولیک را برای افراد زیر 18 سال اصلا مجاز نمیدانند . مگر دردوزهای بسیار پایین و با مراقبت های پزشکی خاص .

 

3.دستگاه گردش خوش

استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیك با بیماری قلبی عروقی از جمله حمله قلبی وسكته حتی در ورزشكاران جوان (زیر 30 سال) مرتبط است. این مواد با تغییر میزان لیپوپروتئین ها كه كلسترول را در خون جابجا می كنند، به این مشكلات می انجامند.

 

لیپوپروتئین ها در واقع پروتئین هایی هستند که در پلاسمای خون و لنف یافت میشوند .این پروتئین ها در انتقال چربی ها در داخل خون و لنف دخالت دارند استروئیدها، بخصوص نوع خوراكی آنها، میزان لیپوپروتئین كم چگال (LDL) را افزایش ومیزان لیپوپروتین پرچگال (HDL) را كاهش می دهند. LDL بالا و HDL پایین خطر آتروسكلروز که در واقع رسوب لیپید ها و پلاکت ها در دیواره داخلی رگ های خونی و در نتیجه تنگ شدن رگ شده و همچنین احتمال ایجاد ترومبوز ( لخته خونی ) و در نهایت احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد.

 در این عوارض ، مواد چرب درون سرخرگ ها رسوب می كنند وجریان خون را با مشكل رو به رو می سازند. اگر خون كافی به قلب نرسد، شخص ممكن است به حمله قلبی و اگر خون كافی به مغز نرسد، به سكته مغزی دچار شود.

استروئیدها خطر شكل گیری لخته را در رگ های خونی افزایش می دهند. این امر می تواند باعث اختلال در جریان خون وآسیب ماهیچه قلب شود. در نتیجه ، قلب خون را بخوبی پمپ نمی كند.

 
4.كبد
مصرف استروئیدهای آنابولیك با سرطان كبد وشكل گیری كیست های پر از خون در این اندام ارتباط دارد . و پاره شدن این كیست ها باعث خونریزی داخلی می شود.
همچنین در انواع خوراکی استروئید ها که اکثرا از نوع آلفا الکیلت  C17 (مثل دیانا بول )که باعث میشود از شکسته شدن ساختار استروئید توسط کبد و غیر فعال کردن آن جلو گیری می کتد و باعث میشود دارو بصورت فعال وارد خون شود . این ساختار چون فرمولی زهراگین برای کبد دارد کم کم کبد را زهراگین کرده و تعادل آنزیم های کبدی را ازبین می برد.
یرقان یا زردی اولین نشانه آسیب کبدی است که عمدتا دوره های طولانی و غیر علمی (ابتکاردانشمندان بدنساز ! ) و حتی بسیاری از مثلا حرفهای ها کار به چند نمونه سرطان کبد ختم می شود .
پس مراجعه به پزشک در طی دوره و چک کردن آنزیم های کبدی و مراقب به رنگ چشم و پوست از لحاظ زرد شدن و پرهیز از دوره های بلند مدت ( کاملاغیر علمی ) شما را از این خطرات تا حدود زیادی حفظ می کند .در صورت مشاهده زردی در چشم یا پوست به سرعت مصرف دارو را قطع کرده و با پزشک مشورت کنید تا از بروز خطرات و عوارض جبران ناپزیربعدی در امان بمانید .
5.پوست


آكنه (التهاب موضعی پوست كه با جوش های صورت همراه است) كیست ها وپوست وموی چرب از عوارض استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیك است .که خود ناراحت کننده ترین موضوعی است که در جوانان پرورش اندام کار به چشم میخورد که البته در بخش داروها با مصرف داروی ضد آکنه( فیناستراید )  می توان مقدار آن را به کمترین سطح کاهش داد .

6.عفونت
بسیاری از كسانی كه استروئیدهای آنابولیك تزریقی مصرف می كنند، از سرنگ های غیر استریل استفاده می كنند یا آن ها را به صورت اشتراكی به كار می برند.به علاوه بعضی از این مواد به طور غیر قانونی و در شرایط غیر استریل تهیه می شوند . ( بخصوص هورمون های استروئیدی حیوانی ) این عوامل خطر عفونت های ویروسی مانند ایدز و هپاتیت را افزایش می دهد.به علاوه عفونت های باكتریایی كه می توانند باعث التهاب جدار داخلی قلب و درد وتورم در محل تزریق شوند، ممكن است به وجود آید .

 

7. تاثیر ات سوء استرو ئیدهای آنابولیک بر رفتار

 

برخی گزارش كرده اند استروئیدهای آنابولیك، بخصوص در مقادیر بالا، تندخویی وستیزه جویی را تشدید می كنند. بعضی از مصرف كنندگان این مواد گفته اند كه آنان اعمال تهاجمی (مانند برخورد فیزیكی ، سرقت مسلحانه یا استفاده از زور برای به دست آوردن چیزی) مرتكب شده اند. برخی نیز گزارش كرده اند به اعمالی مانند دزدی از فروشگاه ها وتخریب دارایی های دیگران دست زده اند. این افراد گفته اند هنگام مصرف استروئیدهای آنابولیك به این گونه اعمال ترغیب می شوند.

 

بعضی محققان معتقدند استروئیدهای آنابولیك نمی توانند به طور مستقیم در این اعمال دخیل باشند و چون مدتی است تحقیقات پزشكی به ارتباط بین استروئیدها و ستیزه جویی معطوف شده است ، این افراد این ارتباط را بهانه ای برای سلب مسؤولیت از خود در قبال این گونه اعمال قرار داده اند.

 

یك راه برای پی بردن به درست یا نادرست بودن این دوعقیده متفاوت، این است كه به گروهی از داوطلبان به مدت چند روز یا چند هفته مقدار زیادی استروئید آنابولیك داد و سپس وضعیت رفتاری آنان را با گروه شاهد مقایسه كرد. تاكنون چهار مطالعه از این نوع انجام شده است .

 

در سه مطالعه مشخص شد كه استروئیدهای آنابولیك در مقادیر بالا تندخویی وستیزه جویی را تشدید می كنند، اما در یك مطالعه چنین اثری مشاهده نشد !

 

 از این رو، برخی از محققان اظهار داشته اند : برخی استروئیدها و نه همه آنها باعث تشدید تند خویی وستیزه جویی می شوند  آن هم در دوزهای بالا .

 

اثرات رفتاری دیگری كه برای استروئیدهای آنابولیك گزارش شده است عبارتند از : سرخوشی ، افزایش انرژی ، تحریك جنسی ، نوسانات روحی ، آشفتگی روحی ، فراموشكاری وگیجی .و همچنین حالت تو همی که در برخی از پرورش اندام کار ها دیده میشود که با داشتن بدنی حجیم و عضلانی خود را کوچک و ضعیف میبینند را از عوارض توهم زا این دارو ها نام میبرند .

 

به هرحال هنوز مشخص نیست كه استروئیدهای آنابولیك تا چه اندازه ای در اختلالات رفتاری واعمال خشونت آمیز مؤثرند .

 

 

8 . اعتیادآور بودن مصرف استروئیدهای آنابولیک :

 

درصد نامشخصی از مصرف كنندگان استروئید های آنابولیك به این داروها معتاد می شوند وعلارغم مشكلات فیزیكی ، اثرات منفی بر روابط اجتماعی یا عصبی بودن وستیزه جویی ، به مصرف آنها ادامه می دهند.

 آنان هنگام ترك این مواد به نوسانات روحی،خستگی، بی قراری ، كاهش اشتها ، بی خوابی ، كاهش اشتیاق جنسی و افزایش میل به استفاده از استروئیدها دچار می شوند .

 

افسردگی خطرناك ترین عارضه ترك این مواد است، زیرا گاهی به خودكشی منجر می شود.این افراد باید زیر نظر متخصصان درمان شوند، زیرا بعضی از نشانه های افسردگی سال ها پس از قطع مصرف این داروها باقی می مانند.

بطور مثال در سال 1973 "آندرسن" قهرمان دانمارکی پرتاب دیسک خود را از بالای کلیسای بزرگویبورگ پایین انداخت . باید دانست پیش از حادثه فوق وی به علت مصرف زیاد هورمونهای آنابولیک و محرکهای اعصاب تحت درمان روانپزشکی بود .

امروزه در آلمان و بلژیک کلنیک های مربوط به جنون استروئید که بیشتر قربانیان قهرمانان بزرگوزنه برداری , دوچرخه سواری , دومیدانی و بوکس هستند بستری شده اند که از بیماری های 

نظرات() 
Buy viagra
سه شنبه 23 مرداد 1397 09:52 ق.ظ

Kudos! I value this.
cheap online pharmacy usa how to buy viagra online without cheap online viagra buy viagra online no prescription uk online viagra uk where can i get sildenafil buy super viagra cheap viagra uk online can you buy viagra at the store where can i buy viagra cheap
Cialis pills
دوشنبه 7 خرداد 1397 04:38 ب.ظ

You said it nicely.!
cialis coupon cialis rezeptfrei discount cialis american pharmacy cialis buy name brand cialis on line buy cialis online generic cialis levitra cialis 30 day sample wow cialis tadalafil 100mg cialis generique 5 mg
Cialis prices
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 08:29 ب.ظ

Nicely put. With thanks.
venta de cialis canada only now cialis for sale in us cialis 5mg usa cialis online cialis super acti cialis venta a domicilio tadalafil 10 mg buy brand cialis cheap cialis side effects dangers generic cialis with dapoxetine
Buy viagra online
پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 05:25 ق.ظ

Kudos. I value this.
online viagra purchase where can you buy viagra online safely buy viagra generic viagra for sale viagra generic buy real viagra cheap buy viagra online at how to safely buy viagra online buy viagra 50mg online pharmacy
Cialis generic
جمعه 3 فروردین 1397 07:47 ق.ظ

Incredible a lot of useful info.
we choice cialis pfizer india generic for cialis online prescriptions cialis cialis price thailand walgreens price for cialis cialis name brand cheap cialis with 2 days delivery rezeptfrei cialis apotheke online prescriptions cialis look here cialis cheap canada
How does Achilles tendonitis occur?
یکشنبه 26 شهریور 1396 06:17 ق.ظ
What's up, everything is going sound here and ofcourse every one is sharing information, that's actually fine, keep
up writing.
Can Pilates make you look taller?
شنبه 25 شهریور 1396 09:34 ق.ظ
whoah this blog is fantastic i like studying your articles.
Keep up the great work! You realize, many individuals are hunting around for this info, you could
aid them greatly.
Christen
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:31 ق.ظ
Hi, everything is going well here and ofcourse every one
is sharing facts, that's actually excellent, keep up writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امید و عرشیا زاده

← لینکدونی

← آرشیو

← لینکستان


كدهای جاوا وبلاگ
منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان     www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

,ورزش با هورمون هرگز

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :