تبلیغات
بزرگترین مرجع بدنسازی - عوارض تزریق هورمون رشد
بزرگترین مرجع بدنسازی
ورزش گناباد
باسلام هدف نگارنده آشنایی جوانان با سو مصرف مکمل وداروهای غیر مجاز بوده وهست وخواهد بود برخی پست هابرگرفته ازسایت های معتبر میباشد کپی برداری از تمام عنوان ها وعکس ها بلا مانع است لطفا با نظرات خود مارا ارشاد فرمایید

عوارض تزریق هورمون رشد

پنجشنبه 8 اسفند 1392

نویسنده: امید و عرشیا زاده |


هورمون رشد یکی از هورمون های طبیعی است که اختلال در تولید آن به ویژه در اوایل رشد و دوران کودکی منجر به نارسایی هایی در رشد اندام های بدن مانند کوتاهی قد می شود. این هورمون نه تنها می تواند نقایص رشد را برطرف کند بلکه فواید دیگری نیز برای این هورمون مانند افزایش قطر عضلات، کاهش چین و چروک و غیره نیز ذکر گردیده است.

pull-up

 

قابل توجه: قبل اینکه من وارد این مبحث بشم…اینو بگم که عوارضی که ذکر میشه در همه دیده نیشه.. یک عارضه شاید در ۱۰۰۰ مصرف کننده یکی دیده بشه..یکی دیگه بیشتر ولی بهر حال این عوارض بدنبال مصرف این هورمون( چه بجا و چه نابجا) دیده شده.. اینها فقط برای اطلاع است..برای جلوگیری از هر گونه سردرگمی یا احیانا نگرانی با پزشک معتمدتان مشورت کنید.

هورمون رشد چیست؟
هورمون رشد (Growth Hormone) یک هورمون پلی پپتیدی است که تحت شرایط جسمانی معمولی، به وسیله غده هیپوفیز قدامی ترشح می شود. ترشح هورمون رشد به وسیله غده هیپوفیز، تحت تأثیر غده هیپوتالاموس است که با ترشح «هورمون آزاد کننده هورمون رشد (Growth Hormone Releasing Hormone) سبب شروع ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز می شود. همچنین غده هیپوتالاموس با ترشح سوماتوستاتین (Somatostatin) از ترشح هورمون رشد ممانعت به عمل می آورد. طول عمر هورمون رشد در خون بسیار کوتاه است و هورمون رشد در این مدت کوتاه موفق می شود تا به کبد و بسیاری از سلولهای دیگر برسد هورمون رشد با تولید IGF-1 اثرات مثبت خود را ایجاد می کند.
IGF-1 سبب تکثیر کندروسیت ها (سلول های غضروفی) و نهایتا رشد استخوان می شود. همچنین تأثیر جسمی بر رشد عضلات دارد. البته هورمون رشد به طور مستقیم نیز بر روی سلول های چربی یا آدیپوسیت ها اثر می گذارد به این صورت که در تجزیه تری گلیسرید و ممانعت از تجمع لیپیدها در این سلول ها نقش ایفا می کند.

تولید این هورمون به صورت تجاری و به عنون دارو از قدیم الایام در دستور کار محققان بوده است.
هورمون رشد طبیعی اگرچه خاصیت اولیه خود را حفظ نموده است و به نظر می رسد که کاربرد مؤثرتری داشته باشد ولی تولید آن با مشکلاتی روبه رو بوده است که می توان به آلودگی آن به پریون و یا دیگر موارد اشاره نمود. با توجه به گسترش روش های مهندسی ژنتیک امکان تولید آن به روش کلونینگ در باکتری فراهم شده و هورمون رشد نوترکیب با این روش تولید گردیده است. در این مقاله به مسائل اخلاقی استفاده از هورمون رشد نوترکیب همچنین غلظت مناسب این هورمون برای درمان، مفهوم کوتاه قدی در کودکان و شرایط صحت استفاده از این دارو پرداخته شده است.

 

1- گزارشات معدودی از ایجاد سرطان خون در بعضی از مصرف کنندگان دیده شده است.. مسلما چنین گزارشاتی دلیلی بر عدم مصرف دارو برای مصارف طبی نیست.. و هر گونه روش مصرف یا قطع مصرف باید توسط پزشک مجرب انجام شود.واکنش و عکس العمل نشون بده.. اینکارو نمیتونه انجام بده .بعدا مشکلات زیادی ایجاد میشه
البته برای کسانی که اصلا دلیل طبی برای مصرف ندارن عوارض دیگری هم ذکر شده که برای اطلاع علاقه مندان, انگلیسی اون درج میشه..

۳- عوارض شایع: ۳-۱ احساس لمس دچار مشکلاتی میشه,ووقتی این حالت رخ بده..اون مواقعی که بدن باید در مواقع ضروری ۳-۲ در بیماران اختلال ژنتیکی ترنر: غفونت گوش و سایر مشکلات گوش دیده میشه

۴- عوارض کمتر شایع: درد سینه

۵- عوارض نادر: درد شکم, مشکلات بینائی, بدی ظاهر پوست در اون مناطقی که تزریق انجام میشه,سردرد تهوع , استفراغ, درد و تورم محل تزریق, درد در ناحیه مفصل ران,قرمزی و خارش پوست

 

چگونگی کار هورمون رشد:
این هورمون یک پروتین هست که توسط غده ای در مغز بنام هیپوفیز ترشح میشه.. هیپوفیز هم توسط غده نظارت کننده مهمتری بنام هیپوتالاموس کنترل میشه…هورمون رشد که از این به بعد اونو GH صدا میزنیم (growth hormon) وارد کبد میشه و کبد رو وادار میکنه که پروتنینی ترشح کنه که خیلی شبیه انسولین است(IGF-1) .. این آخری به عنوان تحریک کننده رشد اون وظا بف معمول هورمون رشد رو بعهده میگیره…

سنجش آزمایشگاهی:
ترشح هورمون رشد دارای الگوی نوسان داری میباشد لذا اندازه گیری اتفاقی آن دارای ارزش نیست
.علاوه بر این حالتهائی مثل بیماری , چروکیدگی و سیروز کبدی, گرسنگی مفرط, اضطراب, دیابت شیرین نوع یک, و بیماریهای حاد میتوانند باعث افزایش ترشج این هورمون شوند. بنابر این اندازه گیری سطح IGF-1 معیار بهتری برای سنجش فعالیت این هورمون است..زیرا سطح آن در طول مدت شبانه روز تغییری نمیکند.. تقریبا در تمام بیماران مبتلا به افزایش ترشح GH سطح IGF-1 افزایش یافته است.

علائم کمبود در کودکی و بزرگسالی:
کمبود GH در دوران نوزادی و کودکی به صورت تاخیر رشد, کوتاهی قد, و کاهش قند در حالت ناشتا بروز میکند.سندرم کمبود GH بزرگسالان ممکن است به صورت افزایش چربی شکمی, کاهش قدرت و ظرفیت فعالیت, کاهش حجم توده بدون چربی بدن و افزایش توده چربی, و اختلال سلامت روانی- اجتمائی بروز میکند.کمبود هورمون رشد بزرگسالان اغلب با دیگر علائم کم کاری فراگیر غده هیپوفیز همراه است.

بیماری ژیگانتیسم( غول آسائی) کودکی:
افزایش ترشح GH در کودکی منجر به بیماری به نام ژیگانتیسم میشود. بزرگی انتها ها به صورت پهن شدن دست ها و پاها نمود میکند. از دیگر علائم, زمخت شدن اعضای صورت, بزرگی سینوس های بینی و پیشانی, ودر نتیجه برجسته شدن لبه های فوقانی حفره چشم و رشد فک تحتانی به سمت پائین و جلو و در نتیجه ایجاد prognathism و ایجاد فاصله بین دندان ها میباشد. سایز حلقه, دستکش و کفش به علت بزرگی بافت نرم دست و پاها افزایش می یابد. تغییرات استخوان و بافت نرم با تظاهرات غددی, متابولیک و سیستمیک همراه است.. راجع به تشخیص و درمان این بیماری من صحبت نمیکنم…

کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد در کودکان:

کمبود شدید مادرزادی یا بی دلیل این هورمون در ۱:۴۰۰۰ کودک اتفاق می افتد. کمبود بی دلیل این هورمون یک بیماری غده مغزی هست که در آن هورمون به اندازه کافی تولید میشود اما نمیتواند آن را در خون آزاد کند و ترشح کند. گاهی قسمتی از ژن تولید کننده این هورمون وجود ندارد یا معیوب است و لذا وظیفه اصلیشو نمیتواندانجام دهد.

گاهی کمبود این هورمون دلیل اکتسابی داره… مثلا در جریان بعضی سرطانها. تظارات بالینی:
این نوزاد به هنگام تولد دارای قد و وزن طبیعی هست اما رشد او به زودی متوقف شده و قد او کوتاه و ظاهر گوشت آلود پیدا میکند. با اندازه گیری دقیق قد کودک در سال اول تشخیص داده میشود اما در بیشتر بیماران تا سالهای بعدی تشخیص داده نمیشوند.
بیماران مبتلا به کمبود کلاسیک این هورمون ظاهر گوشتالو پیدا میکنند و به دلیل عدم بلوغ حنجره صدای او زیر است..
اما گفتار کودک متناسب با سن عقلانی اوست…مگر آنکه کاهش قند شدیدی اتفاق افتاده باشد یا اینکه تغییر شکل صورت شامل نقص در دستگاه عصبی نیز شده باشد و بر مغز بیمار اثر گذاشته باشد. نوزادان مذکری که مبتلا به کمبود منفرد این هورمون با یا بدون کمبود هورمون های جنسی هستند.. ممکن است دچار میکرو فالوس( طول آلت تناسلی کمتر از ۲ سانتی متر در حالت کشیده)باشند. کاهش قند شدید که در در نتیجه عدم تولید قند در بدن است ممکن است باعث تشنج در کودک گردد.

در مان:
کمبود این هورمون را میتوان با استفاده از هورمون رشدی که بوسیله روش باز ترکیبی DNA تهیه شده است درمان کرد .مصرف آن به صورت زیر جلدی و شش بار در هفته یا بصورت روزانه است. تجویز هورمون رشد به بیمارانی که پاسخ طبیعی به محرک های رشد میدهند مورد بحث است.. کودکانی که مبتلا به کوتاهی شدید قد هستند بایستی از نظر روانی حمایت شوند زیرا ممکن است توسط دوستانشان مسخره شوند. تمایل به ازدواج احساس رضایت از زندگی و موفقیت در کار و حرفه در کودکان کوتاه قدی که تحت حمایت قرار نگرفته اند ممکن است کاهش یابد.

بعضی از عوارض مصرف هورمون رشد:
در مان با این هورمون خطر وقوع لغزش درگردن استخوان ران را بهمراه دارد و همینطور ممکنه باعث یروز بیماری خوش خیمی در مغز بشه که اسمش هست سرطان کاذب مغزی( pseudotumor)

هورمون رشد و ورزش:
- بررسی شده که این هورمون در هنگام ورزش بالا میره و بیشتر هم تحت تاثر شدت تمرین هست..
-پاسخ این هورمون نسبت به تمرین ظاهرا مربوط به سطح آمادگی فرد هست…
-هنوز مشحص نیست به چه علت این هورمون در طی ورزش بالا میرود.
- افزایش این هورمون در طی ورزش به این عوامل ارتباط دارد: هورمون های جنسی- fitness level و intensity of previus exercise sessions
- افزایش هورمون رشد بستگی دارد به : جنس ورزشکار-شدت تمرین- میزان تمرین
- شاید دادن رژیم غذائی خاص قبل ورزش( مخصوصا چربی) روی ترشح این هورمون در طی ورزش تاثیر داشته باشد.
- بررسی شده که در طی ورزش, هورمون رشد, تستوسترون , کورتیزول, لاکتات در خون ورزشکاران بالا میرود و تا ۶۰ دقیقه هم بالا مانده است.. این میزان افزایش متناسب با شدت تمرین بالا رفته است.

هورمون رشد از دیدگاه متخصصان داروسازی:
هورمون رشد یا به تعبیری سوماتوتروپین,تاکنون ۲ شکل از این هورمون با استفاده از فن آوری DNA نوترکیب مهیا شده است. سوماتوتروپین و سوماتوم( همان سوماتونروپین است با یک تکه پروتین اضافی). این فرآورده ها در درمان کمبود هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مفید است. در مان دختران مبتلا به نوعی بیماری مادرزادی بنام ترنر در بسیاری موارد سبب شده است قد نهائی بزرگسالی افزایش یابد. این هورمون همچنین برای کودکان مبتلا به نارسائی مزمن کلیه یا عفونت ایدز که دچار نقص در رشد هستند مفید بوده است. و در درمان تحلیل شدبد بزرگسالان مبتلا به ایدز نیز موثر بوده است. از هورمون رشد گاوی( که به روش نوترکیب بدست آمده است) در دامداری برای افزایش تولید شیر استفاده میشود.

بهترین منبع اطلاعاتی که جامعترین و معتبر ترین اطلاعات را در باره این دارو داره..
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/uspdi/202269.html
در این لینک بطور کامل در باره عوارض شایع و ناشایع این ترکیب صحبت شده.. و همینطور دلائل مصرف
و همینطور دوز مصرفی

 

عوارض تزریق هورمون رشد بعد از بلوغ

استفاده از این دارو های هورمونی، به ویژه پس از بلوغ بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
تزریق آمپول های هورمون رشد در کودکانی که روند طبیعی رشد را سپری می کنند، چرخه طبیعی ترشح هورمون ها را مختل کرده و باعث بلوغ زودرس و کم کاری غده تیروئید می شود. همچنین، رشد عرضی بدن و بدشکلی اسکلتی را به دنبال خواهد داشت

یک فوق‌تخصص غدد درونریز:
داروهای رشد را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید

فوق تخصص غدد درونریز و متابولیسم اعلام کرد: اختلالات رشد ناشی از اختلال در ترشح هورمون‌های جنسی، تیروئیدی، هیپوفیزی و مهمتر از همه هورمون رشد است که مهمترین فاکتور در تشخیص این عارضه کوتاهتر بودن سطح رشد قدی نسبت به همسالان است اما تشخیص و درمان آن باید تنها توسط پزشک صورت گیرد و در این میان استفاده خودسرانه از برخی داروهای رشد که تنها جنبه تجارتی دارند جایز نیست.

دکتر حسین نویدی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این که تشخیص اولیه اختلال رشد که کوتاه قدی غیر معمول است بر عهده خود بیمار است و در صورت پیدایش علائم باید جدی گرفته شود، گفت: اگر افراد این عارضه را تشخیص دادند باید حتما به متخصص غدد مراجعه کنند تا فاکتورهای مؤثر دیگر در ایجاد این اختلال نیز تشخیص داده شوند.

وی ادامه داد: پس از تشخیص توسط پزشک بررسی می‌شود که فرد در کدام قسمت از منحنی رشد قرار دارد تا در نهایت پس از انجام تست‌های اولیه و یا دقیق‌تر هورمون رشد، این اختلال تشخیص داده شده و به کمک دارو درمان شود.

این فوق تخصص بر عدم استفاده از داروهای درمان اختلالات رشد بدون تجویز پزشک تاکید کرد و افزود: اکثر این داروها تجاری و تبلیغاتی هستند که ترکیبات شیمیایی مشخصی ندارند. لذا مصرف آنها احتمال ایجاد اثرات جانبی مضر را نیز برای فرد به همراه دارد.

دکتر نویدی در خاتمه تصریح کرد: بنابراین به بیماران که دچار اختلال رشد هستند توصیه می‌شود که از ترکیبات دارویی متفرقه استفاده نکنند و با مراجعه به متخصص، داروهایی با ترکیب علمی مشخص و تایید شده را مصرف کنند که برای اختلال خاص رشدی آنها تجویز شده است زیرا مصرف داروهای تقلبی، موجب ابتلای افراد به ضایعات هورمونی دیگری نیز می‌شود.

استفاده از هورمون رشد قد خوب یا بد

کوتاه قدی تا چه میزان نقص محسوب می شود. همچنین اگر تبعیض در جامعه نسبت به کوتاه قدان اعمال می شود. باید برداشته شود و از برخورد ناصحیح و تبعیض آمیز با کوتاه قدان جلوگیری شود. این بهتر از تجویز دارویی است که ممکن است اثرات جانبی داشته باشد. در خاتمه باید اشاره کرد که با توجه به فواید هورمون رشد استفاده از این ماده تنها در مواقع لزوم توصیه می شود….

فواید هورمون رشد
براساس تحقیقات صورت گرفته فواید هورمون رشد عبارت اند از: افزایش نیرو، افزایش قطر عضلات، کاهش چین و چروک، بهبود بخشیدن قابلیت ارتجاع و بافت پوست، تقویت دستگاه قلبی عروقی، تقویت دستگاه ایمنی، کاهش چربی و کمک به کاهش وزن، جلوگیری از سفید شدن رنگ موها، ایجاد احساس خوب بودن، تقویت حواس مانند حس بینایی، کاهش فشار خون و کلسترول و تقویت تمایلات جنسی. لذا کمبود هورمون رشد یا فقدان گیرنده هایی برای این هورمون سبب کاهش رشد بدن یا کوتولگی (dwarfism) می شود. البته افزایش ترشح هورمون رشد نیز سبب ایجاد بیماری هایی می شود که بسته به سن متفاوت اند. غول پیکری (Gigantism) در اثر افزایش ترشح هورمون رشد در زمان نوجوانی است؛ در صورتی که افزایش هورمون رشد در بزرگسالان سبب آکرومگالی (Acromegaly) می شود.

تولید هورمون رشد
هورمون رشد را به دو طریق تولید می کنند:
۱- استخراج از جسد: قبل از توسعه فنون مهندسی ژنتیک و کاربرد فنون نوترکیبی ژنتیکی در تولید محصولات و فرآورده های مختلف، هورمون رشد از جسد استخراج می شد و بیشتر در درمان کودکانی که رشد کندی داشتند کاربرد داشت. بیش از ۲۷۰۰۰ کودک در سراسر دنیا به وسیله این نوع هورمون مورد معالجه قرار گرفتند ولی به علت کمبود این هورمون معالجه به طورکامل نمی توانست صورت بگیرد و باید مقدار کمتری به کار برده می شود و لذا رشد کودک به کندی می گرایید. یکی دیگر از معایب ا ستفاده از این نوع هورمون رشد که سبب شد از سال ۱۹۸۵ در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی کاربرد آن ممنوع شود پیدایش بیماری کروتزفلذجاکوب (GJD) بود. بیماری GJD سلول های عصبی ومغزی را آلوده می سازد.
لذا در مرحله استخراج هورمون رشد از غده هیپوفیز این هورمون نیز ممکن است آلوده به عامل بیماری GJD (که پریون نام دارد و ساختمان آن پروتئینی است) شود. به همین دلیل امروزه هورمون رشد نوترکیب برای معالجه استفاده می شود.

۲- استفاده از محرک ها (Stimulants): محققانی مانند Sandy Shaw و Durk Pearson که بر روی افزایش طول عمر کار می کردند پی بردند که می توان به وسیله اسیدهای آمینه مشخصی، غده هیپوفیز را در جهت تولید هورمون رشد تحریک کرد. با استفاده از این روش، دیگر لازم نیست که هورمون رشد را چه به طریق تزریقی چه خوراکی وارد بدن کرد بلکه این مواد به صورت کپسول های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند.
از معایب این روش این است که اسیدهای آمینه ای که به عنوان محرک استفاده می شوند در معده به وسیله مواد صفراوی تجزیه می گردند. لذا زمانی که این اسیدها وارد جریان خون می شوند تغییر شکل می یابند و یا اثر اولیه را از دست می دهند. بعضی از هورمون های رشد را می توان با افشانه به زیر زبان زد تا بدون این که به معده برود از طریق زبان جذب شود. ولی این محرک ها را نمی توان به این طریق استفاده کرد زیرا ملکول اسید آمینه مورد نظر آن قدر بزرگ اند که قابل جذب شدن نیستند.

مسائل اخلاقی در استفاده از هورمون رشد نوترکیب
استفاده از میکروارگانیزم های تغییر یافته از طریق مهندسی ژنتیک شده (Genetically Engineered Microorganisms) به طور کلی مشکلاتی را در بر دارد که حتی این مشکلات در مورد میکروارگانیزم هایی که تنها در محیط بسته مانند فرمانتورها مورد استفاده قرار می گیرند و به محیط خارج آزاد نمی شوند نیز صادق است. یکی از این مشکلات احتمال نشت این میکروارگانیزم ها به خارج از محیط آزمایشگاه است. عوامل متعددی در این زمینه ممکن است نقش داشته باشند مانند عدم توجه محقق یا مسئولان آزمایشگاه در دفع مواد زاید فاضلاب شهری از طریق سینک های آزمایشگاهی، سیستم تهویه نامناسب و عدم تفکیک وسایل آزمایشگاهی و محل کار با میکروارگانیزم تغییر یافته از طریق مهندسی ژنتیک. بنابراین یک جنبه از مسائل اخلاقی در ارتباط با تولید این گونه میکروارگانیزم مربوط به ساخت میکروارگانیزم و مسائل مربوط به GMO است و جنبه دیگر مرتبط با اثراتی که محصول تولید شده در بر خواهد شد.

علاوه بر مسائلی که هنگام آزادسازی این نوع میکروارگانیزم در محیط به وجود می آید مسائل دیگری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد مانند احتمال وجود خود میکروارگانیزم در محصول تولید شده. به عبارت دیگر اگر فرآیند خالص سازی محصول به طریق صحیحی صورت نگیرد ممکن است میکروارگانیزم نیز در داخل محصولی که به صورت تجاری به بازار عرضه می شود وجود داشته باشد که البته این احتمال بسیار کم است.

ولی حتی در احتمال بسیار کم نیز وجود میکروارگانیزم تغییر یافته از طریق مهندسی ژنتیک در محصول تولید شده خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت که یکی از این مسائل انتقال ژن از میکروارگانیزم به موجودات زنده دیگر است مانند میکروارگانیزم هایی که به عنوان فلور طبیعی در بدن وجود دارند.

چه بسا انتقال ژن کلون شده به میکروارگانیزم طبیعی بدن سبب ایجاد میکروارگانیزم بیماری زا و خطرناکی شود که عواقب بعدی را در بدن به دنبال خواهد داشت. از دیگر مشکلاتی که ممکن است در اثر انتقال ژن از میکروارگانیسم مزبور در بدن به وجود آید ایجاد جهش در بدن است که بعضی از این جهش ها ممکن است خطرناک باشد و منجر به بیماری های خطرناکی مانند سرطان شود. لذا باید در مورد کاربرد این گونه میکروارگانیزم ها احتیاط ها و توصیه های معینی انجام گیرد تا از بخش میکروارگانیزم کاملا اطمینان حاصل شود.

خطرات درمان با هورمون رشد نوترکیب (rGH therapy)
استفاده از هورمون رشد نوترکیب در کوتاه مدت اثرات جانبی کمی دارد ولی خطرات احتمالی این هورمون در بلند مدت هنوز شناخته نشده است. یکی از این مسائل تولید آنتی بادی علیه این هورمون است که البته میزان آن ۱۰ درصد یا کمتر می باشد و این مقدار آنتی بادی تاکنون اثر کلینیکی خاصی نداشته است.

یکی از خطراتی که ممکن است درمان بلند مدت با rGH به وجود آورد ایجاد آسیب جسمی یا ذهنی است که در اثر تزریق بلند مدت هورمون رشد ایجاد می شود. همچنین یک تحقیق نشان داده است که کودکان بیماری که برای درمان از هورمون رشد استفاده کرده اند به طور غیرمعمول لاغر و دارای عضلات نامناسب شده اند که این حالت به علت افزایش سوخت وساز سلولی بوده است.

بعضی از محققان معتقدند که از لحاظ تئوری، بین هورمون رشد نوترکیب و ایجاد سرطان رابطه ای وجود دارد به این صورت که هورمون رشد نوترکیب سبب افزایش سنتز rGF توسط کبد می شود که این ماده ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. همچنین گزارش هایی مربوط به افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان خون، لنفوما و تومور در بیمارانی که از rGF به همراه شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می کنند وجود دارد.

مسائل اخلاقی در درمان نقص کودکان با استفاده از هورمون رشد نوترکیب
یکی از کاربردهای مهم هورمون رشد نوترکیب برطرف کردن مشکلات ایجاد شده در کودکان است. به عنوان مثال می توان به کوتاهی قد اشاره کرد. لذا کودکان یکی از مهمترین استفاده کنندگان هورمون رشد نوترکیب اند. یکی از ملاحظات در مورد استفاده از هورمون رشد در درمان کودکان، غلظت یا مقدار هورمون رشد به کار برده شده است که آیا غلظت به کار برده شده کافی یا ناکافی است.

از مشکلات دیگر که نمی توان به آن پاسخ صریح نیز داد این است که آیا غلظت به کار برده شده از هورمون رشد سبب می شود که کودک به رشد کافی در هنگام بلوغ برسد یا خیر. و یا رشدی که کودک در اثر هورمون رشد به دست می آورد آیا مشکل اجتماعی او را برطرف می کند یا خیر.

از مشکلات دیگر، هزینه سنگین استفاده از این دارو (هورمون رشد نوترکیب) است زیرا کودک باید در هفته، سه الی چهار بار از این دارو استفاده کند. بنابراین خانواده او باید هزینه گزافی را تحمل کنند. در این حالت باید این مورد را در نظر داشت که آیا کوتاه قدی یک نقص است یا یک بیماری. بسیاری از خانواده ها تمایل دارند که فرزندانی بلند قد داشته باشند با این تصور که بلندی قد در جامعه یک مزیت محسوب می شود و سبب موفقیت و مقبولیت فرد می گردد.

از این رو سعی می کنند که فرزندان خود را با دارو درمان مورد درمان قرار بدهند. بنابراین باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد که چه میزان نقص در کودک به عنوان بیماری محسوب می شود. به عنوان مثال، کوتاه قدی تا چه میزان نقص محسوب می شود. همچنین اگر تبعیض در جامعه نسبت به کوتاه قدان اعمال می شود. باید برداشته شود و از برخورد ناصحیح و تبعیض آمیز با کوتاه قدان جلوگیری شود. این بهتر از تجویز دارویی است که ممکن است اثرات جانبی داشته باشد. در خاتمه باید اشاره کرد که با توجه به فواید هورمون رشد استفاده از این ماده تنها در مواقع لزوم توصیه می شود.

البته باید توجه داشت که غلظت مناسب از این دارو و میزان مناسب از این داروها به کار برده شود و آن هم برای درمان افرادی که واقعا به آن احتیاج دارند

نظرات() 
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:59 ق.ظ

Helpful knowledge. Cheers!
aarp recommended canadian pharmacies canadian medications online canada online pharmacies surrey canadian online pharmacies online pharmacies tech school canadian pharmacy cialis canada pharmaceuticals online top rated canadian pharmacies online canadian mail order pharmacies canadian online pharmacy
effetti del cialis
دوشنبه 3 تیر 1398 06:55 ق.ظ

Nicely put, Regards!
free generic cialis cialis daily reviews cialis dosage cipla cialis online free cialis cialis for sale south africa cialis generico lilly ou trouver cialis sur le net click here to buy cialis enter site 20 mg cialis cost
purchase cialis without a script
یکشنبه 2 تیر 1398 02:55 ب.ظ

You said it nicely.!
recommended site cialis kanada free cialis buy brand cialis cheap cialis coupons printable enter site natural cialis cialis generico in farmacia can i take cialis and ecstasy cialis australian price cialis lowest price cialis baratos compran uk
http://probabor.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 12:11 ق.ظ

You said it nicely.!
generic low dose cialis tadalafil 5mg cialis 20 mg best price cialis professional yohimbe dose size of cialis tadalafil 10 mg cialis official site cialis sicuro in linea achat cialis en suisse only best offers cialis use
when can i take another cialis
شنبه 1 تیر 1398 07:23 ق.ظ

Fantastic stuff, Thanks.
does cialis cause gout cipla cialis online we use it cialis online store cialis without a doctor's prescription 40 mg cialis what if i take cialis professional yohimbe cialis sicuro in linea how much does a cialis cost 40 mg cialis what if i take cialis coupons printable
Online cialis
جمعه 31 خرداد 1398 03:15 ب.ظ

Wow many of excellent information!
cialis with 2 days delivery tadalafil tablets cialis 5 mg effetti collateral venta de cialis canada i recommend cialis generico cialis tablets australia dose size of cialis cialis flussig recommended site cialis kanada wow cialis 20
200 cialis coupon
پنجشنبه 30 خرداد 1398 11:10 ب.ظ

Thank you! Wonderful stuff!
tadalafil generic no prescription cialis cheap cialis free trial cialis 100 mg 30 tablet cialis patent expiration precios de cialis generico when will generic cialis be available cialis venta a domicilio click here take cialis acheter cialis meilleur pri
http://eninol.strikingly.com/
چهارشنبه 29 خرداد 1398 12:04 ب.ظ

With thanks! Numerous forum posts.

cialis generique 5 mg click here cialis daily uk cialis online holland cialis cipla best buy cialis generico in farmacia cialis et insomni generic cialis review uk tadalafil 5mg cialis pills cialis super acti
Buy generic cialis
سه شنبه 28 خرداد 1398 07:40 ب.ظ

You actually mentioned this very well!
cialis 5 mg scheda tecnica cialis for bph generic cialis in vietnam weblink price cialis we choice free trial of cialis precios cialis peru free cialis cialis 20 mg best price side effects of cialis tadalafil 20mg
how to take cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:54 ق.ظ

You reported that exceptionally well.
ou trouver cialis sur le net cialis for sale cialis 20mg preis cf cialis australian price cialis prices in england prezzo di cialis in bulgaria cialis generico milano cialis super acti viagra vs cialis vs levitra cialis generika
http://zootapal.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 05:33 ب.ظ

Regards. I value this!
generic cialis pill online cialis venta a domicilio cialis online nederland cialis therapie cialis online holland cialis kaufen bankberweisung cialis patent expiration cialis vs viagra cialis rckenschmerzen look here cialis cheap canada
cheap cialis pills
یکشنبه 26 خرداد 1398 02:55 ق.ظ

You said it adequately.!
cialis tadalafil online cialis for sale south africa online cialis ou acheter du cialis pas cher cialis cipla best buy buy cialis sample pack cialis diario compra cialis 20 mg cost cialis ahumada cialis 5mg
http://ewunex.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 10:54 ب.ظ

Many thanks. Fantastic stuff.
generic cialis at walmart cialis farmacias guadalajara cialis bula cialis vs viagra cialis en mexico precio cialis 200 dollar savings card cialis 05 cialis reviews 5 mg cialis pharmacie en ligne low cost cialis 20mg
Cialis pills
جمعه 24 خرداد 1398 08:42 ق.ظ

Thanks a lot, Lots of knowledge.

cialis billig we recommend cialis info cialis 5 mg funziona look here cialis cheap canada cialis price thailand cialis usa cost cialis rezeptfrei cialis price thailand canadian cialis cheap cialis
how much does a cialis cost
پنجشنبه 23 خرداد 1398 06:14 ب.ظ

You made your point!
cialis for sale south africa buy generic cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis daily when will generic cialis be available cialis et insomni cialis generico buying cialis in colombia cialis super acti trusted tabled cialis softabs
cialis generique
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:50 ق.ظ

This is nicely put. .
buy cialis sample pack online prescriptions cialis costo in farmacia cialis cialis dosage cialis prices tadalafil tadalafil tablets cialis tadalafil online trusted tabled cialis softabs where to buy cialis in ontario
http://erlichom.strikingly.com/
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:53 ب.ظ

Thanks! I value this.
cialis cuantos mg hay discount cialis cialis canada on line generic cialis review uk look here cialis order on line buy name brand cialis on line order cialis from india generic cialis cialis 20 mg effectiveness free generic cialis
cialisvie.com
دوشنبه 20 خرداد 1398 07:32 ق.ظ

You actually stated this effectively!
cialis preise schweiz we choice free trial of cialis if a woman takes a mans cialis cialis ahumada generic cialis soft gels when will generic cialis be available free generic cialis cialis 100mg suppliers get cheap cialis buying cialis overnight
cialisvie.com
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:36 ق.ظ

You revealed this well.
purchase once a day cialis cialis savings card cialis 5 mg funziona cialis arginine interactio cialis canadian drugs opinioni cialis generico cialis tablets for sale cialis tablets ou trouver cialis sur le net the best choice cialis woman
cialisvie.com
جمعه 17 خرداد 1398 08:15 ب.ظ

Truly many of valuable information.
pastillas cialis y alcoho only now cialis 20 mg generic cialis pro comprar cialis navarr cheap cialis does cialis cause gout cialis canada on line buying cialis on internet trusted tabled cialis softabs cialis professional from usa
Generic cialis
جمعه 16 آذر 1397 01:11 ق.ظ

Terrific posts. With thanks.
cialis flussig cialis super acti cialis canada on line cialis efficacit enter site natural cialis ou trouver cialis sur le net usa cialis online cialis cuantos mg hay generic cialis review uk generic cialis with dapoxetine
Cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 05:44 ق.ظ

Incredible many of excellent information.
wow look it cialis mexico only best offers cialis use generic cialis dose size of cialis cilas click now buy cialis brand cialis 200 dollar savings card click now cialis from canada the best site cialis tablets effetti del cialis
Buy cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 11:35 ق.ظ

Thanks. Numerous stuff.

costo in farmacia cialis acquistare cialis internet cost of cialis per pill cialis 20 mg enter site very cheap cialis wow cialis 20 we use it 50 mg cialis dose cialis 30 day sample the best site cialis tablets comprar cialis 10 espa241a
Online cialis
چهارشنبه 14 آذر 1397 12:08 ق.ظ

Cheers. I value this!
look here cialis cheap canada cialis tablets australia buy cialis cialis rezeptfrei sublingual cialis online ou acheter du cialis pas cher cialis uk cialis 100mg suppliers how to buy cialis online usa buying cialis in colombia
buy generic cialis online
سه شنبه 13 آذر 1397 01:09 ب.ظ

Beneficial forum posts. Many thanks!
venta cialis en espaa non 5 mg cialis generici cialis pas cher paris best generic drugs cialis cialis 5 mg schweiz tadalafilo prix de cialis cialis generique price cialis wal mart pharmacy we like it safe cheap cialis
buy cials online
سه شنبه 13 آذر 1397 01:40 ق.ظ

Thanks, A good amount of write ups.

cialis e hiv cialis soft tabs for sale enter site natural cialis cialis generic availability cialis purchasing weblink price cialis cialis in sconto tadalafil 20mg i recommend cialis generico cialis daily new zealand
Cialis generic
دوشنبه 12 آذر 1397 12:38 ب.ظ

Amazing lots of excellent data.
cialis 5 effetti collaterali acheter du cialis a geneve cialis generique 5 mg cialis free trial acquisto online cialis cialis en mexico precio cialis uk next day where do you buy cialis cialis 20 mg cost prezzo di cialis in bulgaria
buy tadalafil online
دوشنبه 12 آذر 1397 01:21 ق.ظ

Factor effectively regarded.!
cialis australian price warnings for cialis cialis therapie cialis for sale the best choice cialis woman buy cialis online legal buy original cialis the best site cialis tablets cialis daily new zealand cialis pills price each
Buy cialis online
یکشنبه 11 آذر 1397 12:14 ب.ظ

Amazing material. Kudos.
achat cialis en europe female cialis no prescription warnings for cialis how does cialis work generic cialis at walmart comprar cialis navarr cialis prezzo in linea basso click here to buy cialis enter site 20 mg cialis cost can i take cialis and ecstasy
buy cials online
یکشنبه 11 آذر 1397 01:12 ق.ظ

Cheers, A lot of facts.

cialis uk tadalafil 5mg cialis 20mg cialis generico online canadian drugs generic cialis dosagem ideal cialis brand cialis nl rezeptfrei cialis apotheke order cialis from india precios cialis peru
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امید و عرشیا زاده

← لینکدونی

← آرشیو

← لینکستان


كدهای جاوا وبلاگ
منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان     www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

,ورزش با هورمون هرگز

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :