تبلیغات
بزرگترین مرجع بدنسازی - عوارض تزریق هورمون رشد
بزرگترین مرجع بدنسازی
ورزش گناباد
باسلام هدف نگارنده آشنایی جوانان با سو مصرف مکمل وداروهای غیر مجاز بوده وهست وخواهد بود برخی پست هابرگرفته ازسایت های معتبر میباشد کپی برداری از تمام عنوان ها وعکس ها بلا مانع است لطفا با نظرات خود مارا ارشاد فرمایید

عوارض تزریق هورمون رشد

پنجشنبه 8 اسفند 1392

نویسنده: امید و عرشیا زاده |


هورمون رشد یکی از هورمون های طبیعی است که اختلال در تولید آن به ویژه در اوایل رشد و دوران کودکی منجر به نارسایی هایی در رشد اندام های بدن مانند کوتاهی قد می شود. این هورمون نه تنها می تواند نقایص رشد را برطرف کند بلکه فواید دیگری نیز برای این هورمون مانند افزایش قطر عضلات، کاهش چین و چروک و غیره نیز ذکر گردیده است.

pull-up

 

قابل توجه: قبل اینکه من وارد این مبحث بشم…اینو بگم که عوارضی که ذکر میشه در همه دیده نیشه.. یک عارضه شاید در ۱۰۰۰ مصرف کننده یکی دیده بشه..یکی دیگه بیشتر ولی بهر حال این عوارض بدنبال مصرف این هورمون( چه بجا و چه نابجا) دیده شده.. اینها فقط برای اطلاع است..برای جلوگیری از هر گونه سردرگمی یا احیانا نگرانی با پزشک معتمدتان مشورت کنید.

هورمون رشد چیست؟
هورمون رشد (Growth Hormone) یک هورمون پلی پپتیدی است که تحت شرایط جسمانی معمولی، به وسیله غده هیپوفیز قدامی ترشح می شود. ترشح هورمون رشد به وسیله غده هیپوفیز، تحت تأثیر غده هیپوتالاموس است که با ترشح «هورمون آزاد کننده هورمون رشد (Growth Hormone Releasing Hormone) سبب شروع ترشح هورمون رشد از غده هیپوفیز می شود. همچنین غده هیپوتالاموس با ترشح سوماتوستاتین (Somatostatin) از ترشح هورمون رشد ممانعت به عمل می آورد. طول عمر هورمون رشد در خون بسیار کوتاه است و هورمون رشد در این مدت کوتاه موفق می شود تا به کبد و بسیاری از سلولهای دیگر برسد هورمون رشد با تولید IGF-1 اثرات مثبت خود را ایجاد می کند.
IGF-1 سبب تکثیر کندروسیت ها (سلول های غضروفی) و نهایتا رشد استخوان می شود. همچنین تأثیر جسمی بر رشد عضلات دارد. البته هورمون رشد به طور مستقیم نیز بر روی سلول های چربی یا آدیپوسیت ها اثر می گذارد به این صورت که در تجزیه تری گلیسرید و ممانعت از تجمع لیپیدها در این سلول ها نقش ایفا می کند.

تولید این هورمون به صورت تجاری و به عنون دارو از قدیم الایام در دستور کار محققان بوده است.
هورمون رشد طبیعی اگرچه خاصیت اولیه خود را حفظ نموده است و به نظر می رسد که کاربرد مؤثرتری داشته باشد ولی تولید آن با مشکلاتی روبه رو بوده است که می توان به آلودگی آن به پریون و یا دیگر موارد اشاره نمود. با توجه به گسترش روش های مهندسی ژنتیک امکان تولید آن به روش کلونینگ در باکتری فراهم شده و هورمون رشد نوترکیب با این روش تولید گردیده است. در این مقاله به مسائل اخلاقی استفاده از هورمون رشد نوترکیب همچنین غلظت مناسب این هورمون برای درمان، مفهوم کوتاه قدی در کودکان و شرایط صحت استفاده از این دارو پرداخته شده است.

 

1- گزارشات معدودی از ایجاد سرطان خون در بعضی از مصرف کنندگان دیده شده است.. مسلما چنین گزارشاتی دلیلی بر عدم مصرف دارو برای مصارف طبی نیست.. و هر گونه روش مصرف یا قطع مصرف باید توسط پزشک مجرب انجام شود.واکنش و عکس العمل نشون بده.. اینکارو نمیتونه انجام بده .بعدا مشکلات زیادی ایجاد میشه
البته برای کسانی که اصلا دلیل طبی برای مصرف ندارن عوارض دیگری هم ذکر شده که برای اطلاع علاقه مندان, انگلیسی اون درج میشه..

۳- عوارض شایع: ۳-۱ احساس لمس دچار مشکلاتی میشه,ووقتی این حالت رخ بده..اون مواقعی که بدن باید در مواقع ضروری ۳-۲ در بیماران اختلال ژنتیکی ترنر: غفونت گوش و سایر مشکلات گوش دیده میشه

۴- عوارض کمتر شایع: درد سینه

۵- عوارض نادر: درد شکم, مشکلات بینائی, بدی ظاهر پوست در اون مناطقی که تزریق انجام میشه,سردرد تهوع , استفراغ, درد و تورم محل تزریق, درد در ناحیه مفصل ران,قرمزی و خارش پوست

 

چگونگی کار هورمون رشد:
این هورمون یک پروتین هست که توسط غده ای در مغز بنام هیپوفیز ترشح میشه.. هیپوفیز هم توسط غده نظارت کننده مهمتری بنام هیپوتالاموس کنترل میشه…هورمون رشد که از این به بعد اونو GH صدا میزنیم (growth hormon) وارد کبد میشه و کبد رو وادار میکنه که پروتنینی ترشح کنه که خیلی شبیه انسولین است(IGF-1) .. این آخری به عنوان تحریک کننده رشد اون وظا بف معمول هورمون رشد رو بعهده میگیره…

سنجش آزمایشگاهی:
ترشح هورمون رشد دارای الگوی نوسان داری میباشد لذا اندازه گیری اتفاقی آن دارای ارزش نیست
.علاوه بر این حالتهائی مثل بیماری , چروکیدگی و سیروز کبدی, گرسنگی مفرط, اضطراب, دیابت شیرین نوع یک, و بیماریهای حاد میتوانند باعث افزایش ترشج این هورمون شوند. بنابر این اندازه گیری سطح IGF-1 معیار بهتری برای سنجش فعالیت این هورمون است..زیرا سطح آن در طول مدت شبانه روز تغییری نمیکند.. تقریبا در تمام بیماران مبتلا به افزایش ترشح GH سطح IGF-1 افزایش یافته است.

علائم کمبود در کودکی و بزرگسالی:
کمبود GH در دوران نوزادی و کودکی به صورت تاخیر رشد, کوتاهی قد, و کاهش قند در حالت ناشتا بروز میکند.سندرم کمبود GH بزرگسالان ممکن است به صورت افزایش چربی شکمی, کاهش قدرت و ظرفیت فعالیت, کاهش حجم توده بدون چربی بدن و افزایش توده چربی, و اختلال سلامت روانی- اجتمائی بروز میکند.کمبود هورمون رشد بزرگسالان اغلب با دیگر علائم کم کاری فراگیر غده هیپوفیز همراه است.

بیماری ژیگانتیسم( غول آسائی) کودکی:
افزایش ترشح GH در کودکی منجر به بیماری به نام ژیگانتیسم میشود. بزرگی انتها ها به صورت پهن شدن دست ها و پاها نمود میکند. از دیگر علائم, زمخت شدن اعضای صورت, بزرگی سینوس های بینی و پیشانی, ودر نتیجه برجسته شدن لبه های فوقانی حفره چشم و رشد فک تحتانی به سمت پائین و جلو و در نتیجه ایجاد prognathism و ایجاد فاصله بین دندان ها میباشد. سایز حلقه, دستکش و کفش به علت بزرگی بافت نرم دست و پاها افزایش می یابد. تغییرات استخوان و بافت نرم با تظاهرات غددی, متابولیک و سیستمیک همراه است.. راجع به تشخیص و درمان این بیماری من صحبت نمیکنم…

کوتاهی قد ناشی از کمبود هورمون رشد در کودکان:

کمبود شدید مادرزادی یا بی دلیل این هورمون در ۱:۴۰۰۰ کودک اتفاق می افتد. کمبود بی دلیل این هورمون یک بیماری غده مغزی هست که در آن هورمون به اندازه کافی تولید میشود اما نمیتواند آن را در خون آزاد کند و ترشح کند. گاهی قسمتی از ژن تولید کننده این هورمون وجود ندارد یا معیوب است و لذا وظیفه اصلیشو نمیتواندانجام دهد.

گاهی کمبود این هورمون دلیل اکتسابی داره… مثلا در جریان بعضی سرطانها. تظارات بالینی:
این نوزاد به هنگام تولد دارای قد و وزن طبیعی هست اما رشد او به زودی متوقف شده و قد او کوتاه و ظاهر گوشت آلود پیدا میکند. با اندازه گیری دقیق قد کودک در سال اول تشخیص داده میشود اما در بیشتر بیماران تا سالهای بعدی تشخیص داده نمیشوند.
بیماران مبتلا به کمبود کلاسیک این هورمون ظاهر گوشتالو پیدا میکنند و به دلیل عدم بلوغ حنجره صدای او زیر است..
اما گفتار کودک متناسب با سن عقلانی اوست…مگر آنکه کاهش قند شدیدی اتفاق افتاده باشد یا اینکه تغییر شکل صورت شامل نقص در دستگاه عصبی نیز شده باشد و بر مغز بیمار اثر گذاشته باشد. نوزادان مذکری که مبتلا به کمبود منفرد این هورمون با یا بدون کمبود هورمون های جنسی هستند.. ممکن است دچار میکرو فالوس( طول آلت تناسلی کمتر از ۲ سانتی متر در حالت کشیده)باشند. کاهش قند شدید که در در نتیجه عدم تولید قند در بدن است ممکن است باعث تشنج در کودک گردد.

در مان:
کمبود این هورمون را میتوان با استفاده از هورمون رشدی که بوسیله روش باز ترکیبی DNA تهیه شده است درمان کرد .مصرف آن به صورت زیر جلدی و شش بار در هفته یا بصورت روزانه است. تجویز هورمون رشد به بیمارانی که پاسخ طبیعی به محرک های رشد میدهند مورد بحث است.. کودکانی که مبتلا به کوتاهی شدید قد هستند بایستی از نظر روانی حمایت شوند زیرا ممکن است توسط دوستانشان مسخره شوند. تمایل به ازدواج احساس رضایت از زندگی و موفقیت در کار و حرفه در کودکان کوتاه قدی که تحت حمایت قرار نگرفته اند ممکن است کاهش یابد.

بعضی از عوارض مصرف هورمون رشد:
در مان با این هورمون خطر وقوع لغزش درگردن استخوان ران را بهمراه دارد و همینطور ممکنه باعث یروز بیماری خوش خیمی در مغز بشه که اسمش هست سرطان کاذب مغزی( pseudotumor)

هورمون رشد و ورزش:
- بررسی شده که این هورمون در هنگام ورزش بالا میره و بیشتر هم تحت تاثر شدت تمرین هست..
-پاسخ این هورمون نسبت به تمرین ظاهرا مربوط به سطح آمادگی فرد هست…
-هنوز مشحص نیست به چه علت این هورمون در طی ورزش بالا میرود.
- افزایش این هورمون در طی ورزش به این عوامل ارتباط دارد: هورمون های جنسی- fitness level و intensity of previus exercise sessions
- افزایش هورمون رشد بستگی دارد به : جنس ورزشکار-شدت تمرین- میزان تمرین
- شاید دادن رژیم غذائی خاص قبل ورزش( مخصوصا چربی) روی ترشح این هورمون در طی ورزش تاثیر داشته باشد.
- بررسی شده که در طی ورزش, هورمون رشد, تستوسترون , کورتیزول, لاکتات در خون ورزشکاران بالا میرود و تا ۶۰ دقیقه هم بالا مانده است.. این میزان افزایش متناسب با شدت تمرین بالا رفته است.

هورمون رشد از دیدگاه متخصصان داروسازی:
هورمون رشد یا به تعبیری سوماتوتروپین,تاکنون ۲ شکل از این هورمون با استفاده از فن آوری DNA نوترکیب مهیا شده است. سوماتوتروپین و سوماتوم( همان سوماتونروپین است با یک تکه پروتین اضافی). این فرآورده ها در درمان کمبود هورمون رشد در کودکان و بزرگسالان مفید است. در مان دختران مبتلا به نوعی بیماری مادرزادی بنام ترنر در بسیاری موارد سبب شده است قد نهائی بزرگسالی افزایش یابد. این هورمون همچنین برای کودکان مبتلا به نارسائی مزمن کلیه یا عفونت ایدز که دچار نقص در رشد هستند مفید بوده است. و در درمان تحلیل شدبد بزرگسالان مبتلا به ایدز نیز موثر بوده است. از هورمون رشد گاوی( که به روش نوترکیب بدست آمده است) در دامداری برای افزایش تولید شیر استفاده میشود.

بهترین منبع اطلاعاتی که جامعترین و معتبر ترین اطلاعات را در باره این دارو داره..
http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginfo/uspdi/202269.html
در این لینک بطور کامل در باره عوارض شایع و ناشایع این ترکیب صحبت شده.. و همینطور دلائل مصرف
و همینطور دوز مصرفی

 

عوارض تزریق هورمون رشد بعد از بلوغ

استفاده از این دارو های هورمونی، به ویژه پس از بلوغ بسیار مضر است و به هیچ عنوان توصیه نمی شود.
تزریق آمپول های هورمون رشد در کودکانی که روند طبیعی رشد را سپری می کنند، چرخه طبیعی ترشح هورمون ها را مختل کرده و باعث بلوغ زودرس و کم کاری غده تیروئید می شود. همچنین، رشد عرضی بدن و بدشکلی اسکلتی را به دنبال خواهد داشت

یک فوق‌تخصص غدد درونریز:
داروهای رشد را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید

فوق تخصص غدد درونریز و متابولیسم اعلام کرد: اختلالات رشد ناشی از اختلال در ترشح هورمون‌های جنسی، تیروئیدی، هیپوفیزی و مهمتر از همه هورمون رشد است که مهمترین فاکتور در تشخیص این عارضه کوتاهتر بودن سطح رشد قدی نسبت به همسالان است اما تشخیص و درمان آن باید تنها توسط پزشک صورت گیرد و در این میان استفاده خودسرانه از برخی داروهای رشد که تنها جنبه تجارتی دارند جایز نیست.

دکتر حسین نویدی در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران، با بیان این که تشخیص اولیه اختلال رشد که کوتاه قدی غیر معمول است بر عهده خود بیمار است و در صورت پیدایش علائم باید جدی گرفته شود، گفت: اگر افراد این عارضه را تشخیص دادند باید حتما به متخصص غدد مراجعه کنند تا فاکتورهای مؤثر دیگر در ایجاد این اختلال نیز تشخیص داده شوند.

وی ادامه داد: پس از تشخیص توسط پزشک بررسی می‌شود که فرد در کدام قسمت از منحنی رشد قرار دارد تا در نهایت پس از انجام تست‌های اولیه و یا دقیق‌تر هورمون رشد، این اختلال تشخیص داده شده و به کمک دارو درمان شود.

این فوق تخصص بر عدم استفاده از داروهای درمان اختلالات رشد بدون تجویز پزشک تاکید کرد و افزود: اکثر این داروها تجاری و تبلیغاتی هستند که ترکیبات شیمیایی مشخصی ندارند. لذا مصرف آنها احتمال ایجاد اثرات جانبی مضر را نیز برای فرد به همراه دارد.

دکتر نویدی در خاتمه تصریح کرد: بنابراین به بیماران که دچار اختلال رشد هستند توصیه می‌شود که از ترکیبات دارویی متفرقه استفاده نکنند و با مراجعه به متخصص، داروهایی با ترکیب علمی مشخص و تایید شده را مصرف کنند که برای اختلال خاص رشدی آنها تجویز شده است زیرا مصرف داروهای تقلبی، موجب ابتلای افراد به ضایعات هورمونی دیگری نیز می‌شود.

استفاده از هورمون رشد قد خوب یا بد

کوتاه قدی تا چه میزان نقص محسوب می شود. همچنین اگر تبعیض در جامعه نسبت به کوتاه قدان اعمال می شود. باید برداشته شود و از برخورد ناصحیح و تبعیض آمیز با کوتاه قدان جلوگیری شود. این بهتر از تجویز دارویی است که ممکن است اثرات جانبی داشته باشد. در خاتمه باید اشاره کرد که با توجه به فواید هورمون رشد استفاده از این ماده تنها در مواقع لزوم توصیه می شود….

فواید هورمون رشد
براساس تحقیقات صورت گرفته فواید هورمون رشد عبارت اند از: افزایش نیرو، افزایش قطر عضلات، کاهش چین و چروک، بهبود بخشیدن قابلیت ارتجاع و بافت پوست، تقویت دستگاه قلبی عروقی، تقویت دستگاه ایمنی، کاهش چربی و کمک به کاهش وزن، جلوگیری از سفید شدن رنگ موها، ایجاد احساس خوب بودن، تقویت حواس مانند حس بینایی، کاهش فشار خون و کلسترول و تقویت تمایلات جنسی. لذا کمبود هورمون رشد یا فقدان گیرنده هایی برای این هورمون سبب کاهش رشد بدن یا کوتولگی (dwarfism) می شود. البته افزایش ترشح هورمون رشد نیز سبب ایجاد بیماری هایی می شود که بسته به سن متفاوت اند. غول پیکری (Gigantism) در اثر افزایش ترشح هورمون رشد در زمان نوجوانی است؛ در صورتی که افزایش هورمون رشد در بزرگسالان سبب آکرومگالی (Acromegaly) می شود.

تولید هورمون رشد
هورمون رشد را به دو طریق تولید می کنند:
۱- استخراج از جسد: قبل از توسعه فنون مهندسی ژنتیک و کاربرد فنون نوترکیبی ژنتیکی در تولید محصولات و فرآورده های مختلف، هورمون رشد از جسد استخراج می شد و بیشتر در درمان کودکانی که رشد کندی داشتند کاربرد داشت. بیش از ۲۷۰۰۰ کودک در سراسر دنیا به وسیله این نوع هورمون مورد معالجه قرار گرفتند ولی به علت کمبود این هورمون معالجه به طورکامل نمی توانست صورت بگیرد و باید مقدار کمتری به کار برده می شود و لذا رشد کودک به کندی می گرایید. یکی دیگر از معایب ا ستفاده از این نوع هورمون رشد که سبب شد از سال ۱۹۸۵ در آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی کاربرد آن ممنوع شود پیدایش بیماری کروتزفلذجاکوب (GJD) بود. بیماری GJD سلول های عصبی ومغزی را آلوده می سازد.
لذا در مرحله استخراج هورمون رشد از غده هیپوفیز این هورمون نیز ممکن است آلوده به عامل بیماری GJD (که پریون نام دارد و ساختمان آن پروتئینی است) شود. به همین دلیل امروزه هورمون رشد نوترکیب برای معالجه استفاده می شود.

۲- استفاده از محرک ها (Stimulants): محققانی مانند Sandy Shaw و Durk Pearson که بر روی افزایش طول عمر کار می کردند پی بردند که می توان به وسیله اسیدهای آمینه مشخصی، غده هیپوفیز را در جهت تولید هورمون رشد تحریک کرد. با استفاده از این روش، دیگر لازم نیست که هورمون رشد را چه به طریق تزریقی چه خوراکی وارد بدن کرد بلکه این مواد به صورت کپسول های خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند.
از معایب این روش این است که اسیدهای آمینه ای که به عنوان محرک استفاده می شوند در معده به وسیله مواد صفراوی تجزیه می گردند. لذا زمانی که این اسیدها وارد جریان خون می شوند تغییر شکل می یابند و یا اثر اولیه را از دست می دهند. بعضی از هورمون های رشد را می توان با افشانه به زیر زبان زد تا بدون این که به معده برود از طریق زبان جذب شود. ولی این محرک ها را نمی توان به این طریق استفاده کرد زیرا ملکول اسید آمینه مورد نظر آن قدر بزرگ اند که قابل جذب شدن نیستند.

مسائل اخلاقی در استفاده از هورمون رشد نوترکیب
استفاده از میکروارگانیزم های تغییر یافته از طریق مهندسی ژنتیک شده (Genetically Engineered Microorganisms) به طور کلی مشکلاتی را در بر دارد که حتی این مشکلات در مورد میکروارگانیزم هایی که تنها در محیط بسته مانند فرمانتورها مورد استفاده قرار می گیرند و به محیط خارج آزاد نمی شوند نیز صادق است. یکی از این مشکلات احتمال نشت این میکروارگانیزم ها به خارج از محیط آزمایشگاه است. عوامل متعددی در این زمینه ممکن است نقش داشته باشند مانند عدم توجه محقق یا مسئولان آزمایشگاه در دفع مواد زاید فاضلاب شهری از طریق سینک های آزمایشگاهی، سیستم تهویه نامناسب و عدم تفکیک وسایل آزمایشگاهی و محل کار با میکروارگانیزم تغییر یافته از طریق مهندسی ژنتیک. بنابراین یک جنبه از مسائل اخلاقی در ارتباط با تولید این گونه میکروارگانیزم مربوط به ساخت میکروارگانیزم و مسائل مربوط به GMO است و جنبه دیگر مرتبط با اثراتی که محصول تولید شده در بر خواهد شد.

علاوه بر مسائلی که هنگام آزادسازی این نوع میکروارگانیزم در محیط به وجود می آید مسائل دیگری نیز باید مورد توجه قرار بگیرد مانند احتمال وجود خود میکروارگانیزم در محصول تولید شده. به عبارت دیگر اگر فرآیند خالص سازی محصول به طریق صحیحی صورت نگیرد ممکن است میکروارگانیزم نیز در داخل محصولی که به صورت تجاری به بازار عرضه می شود وجود داشته باشد که البته این احتمال بسیار کم است.

ولی حتی در احتمال بسیار کم نیز وجود میکروارگانیزم تغییر یافته از طریق مهندسی ژنتیک در محصول تولید شده خطرات زیادی را به دنبال خواهد داشت که یکی از این مسائل انتقال ژن از میکروارگانیزم به موجودات زنده دیگر است مانند میکروارگانیزم هایی که به عنوان فلور طبیعی در بدن وجود دارند.

چه بسا انتقال ژن کلون شده به میکروارگانیزم طبیعی بدن سبب ایجاد میکروارگانیزم بیماری زا و خطرناکی شود که عواقب بعدی را در بدن به دنبال خواهد داشت. از دیگر مشکلاتی که ممکن است در اثر انتقال ژن از میکروارگانیسم مزبور در بدن به وجود آید ایجاد جهش در بدن است که بعضی از این جهش ها ممکن است خطرناک باشد و منجر به بیماری های خطرناکی مانند سرطان شود. لذا باید در مورد کاربرد این گونه میکروارگانیزم ها احتیاط ها و توصیه های معینی انجام گیرد تا از بخش میکروارگانیزم کاملا اطمینان حاصل شود.

خطرات درمان با هورمون رشد نوترکیب (rGH therapy)
استفاده از هورمون رشد نوترکیب در کوتاه مدت اثرات جانبی کمی دارد ولی خطرات احتمالی این هورمون در بلند مدت هنوز شناخته نشده است. یکی از این مسائل تولید آنتی بادی علیه این هورمون است که البته میزان آن ۱۰ درصد یا کمتر می باشد و این مقدار آنتی بادی تاکنون اثر کلینیکی خاصی نداشته است.

یکی از خطراتی که ممکن است درمان بلند مدت با rGH به وجود آورد ایجاد آسیب جسمی یا ذهنی است که در اثر تزریق بلند مدت هورمون رشد ایجاد می شود. همچنین یک تحقیق نشان داده است که کودکان بیماری که برای درمان از هورمون رشد استفاده کرده اند به طور غیرمعمول لاغر و دارای عضلات نامناسب شده اند که این حالت به علت افزایش سوخت وساز سلولی بوده است.

بعضی از محققان معتقدند که از لحاظ تئوری، بین هورمون رشد نوترکیب و ایجاد سرطان رابطه ای وجود دارد به این صورت که هورمون رشد نوترکیب سبب افزایش سنتز rGF توسط کبد می شود که این ماده ممکن است خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد. همچنین گزارش هایی مربوط به افزایش خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان خون، لنفوما و تومور در بیمارانی که از rGF به همراه شیمی درمانی و پرتودرمانی استفاده می کنند وجود دارد.

مسائل اخلاقی در درمان نقص کودکان با استفاده از هورمون رشد نوترکیب
یکی از کاربردهای مهم هورمون رشد نوترکیب برطرف کردن مشکلات ایجاد شده در کودکان است. به عنوان مثال می توان به کوتاهی قد اشاره کرد. لذا کودکان یکی از مهمترین استفاده کنندگان هورمون رشد نوترکیب اند. یکی از ملاحظات در مورد استفاده از هورمون رشد در درمان کودکان، غلظت یا مقدار هورمون رشد به کار برده شده است که آیا غلظت به کار برده شده کافی یا ناکافی است.

از مشکلات دیگر که نمی توان به آن پاسخ صریح نیز داد این است که آیا غلظت به کار برده شده از هورمون رشد سبب می شود که کودک به رشد کافی در هنگام بلوغ برسد یا خیر. و یا رشدی که کودک در اثر هورمون رشد به دست می آورد آیا مشکل اجتماعی او را برطرف می کند یا خیر.

از مشکلات دیگر، هزینه سنگین استفاده از این دارو (هورمون رشد نوترکیب) است زیرا کودک باید در هفته، سه الی چهار بار از این دارو استفاده کند. بنابراین خانواده او باید هزینه گزافی را تحمل کنند. در این حالت باید این مورد را در نظر داشت که آیا کوتاه قدی یک نقص است یا یک بیماری. بسیاری از خانواده ها تمایل دارند که فرزندانی بلند قد داشته باشند با این تصور که بلندی قد در جامعه یک مزیت محسوب می شود و سبب موفقیت و مقبولیت فرد می گردد.

از این رو سعی می کنند که فرزندان خود را با دارو درمان مورد درمان قرار بدهند. بنابراین باید این موضوع مورد توجه قرار بگیرد که چه میزان نقص در کودک به عنوان بیماری محسوب می شود. به عنوان مثال، کوتاه قدی تا چه میزان نقص محسوب می شود. همچنین اگر تبعیض در جامعه نسبت به کوتاه قدان اعمال می شود. باید برداشته شود و از برخورد ناصحیح و تبعیض آمیز با کوتاه قدان جلوگیری شود. این بهتر از تجویز دارویی است که ممکن است اثرات جانبی داشته باشد. در خاتمه باید اشاره کرد که با توجه به فواید هورمون رشد استفاده از این ماده تنها در مواقع لزوم توصیه می شود.

البته باید توجه داشت که غلظت مناسب از این دارو و میزان مناسب از این داروها به کار برده شود و آن هم برای درمان افرادی که واقعا به آن احتیاج دارند

نظرات() 
buy levitra 10mg
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:51 ق.ظ

Amazing all kinds of superb information.
levitra 20 mg bayer prezzo vardenafil levitra levitra 20 mg levitra 20 mg buy 10 mg levitra levitra 20 mg levitra online levitra without a doctor prescription buy levitra online
Buy cialis
سه شنبه 10 مهر 1397 04:52 ق.ظ

You've made your position very effectively.!
prix cialis once a da we use it 50 mg cialis dose cialis online napol cialis 20mg sublingual cialis online cialis soft tabs for sale when can i take another cialis cialis italia gratis buy cialis online legal cialis cuantos mg hay
buy cheap cialis no prescription
یکشنبه 8 مهر 1397 02:19 ق.ظ

Truly many of terrific data.
cialis canada on line venta cialis en espaa we recommend cialis best buy cialis official site cialis generico milano are there generic cialis cialis tablets legalidad de comprar cialis we recommend cialis info weblink price cialis
canada pharmacy online
شنبه 31 شهریور 1397 04:50 ب.ظ

Very good content. Regards!
global pharmacy canada canadian pharmacies that ship to us canadian pharcharmy online canadian online pharmacies rated canadian pharmacy no prescription drugs for sale deep web online canadian pharmacy drugstore online shopping northwest pharmacies canada medication
cialisvonline.com
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:27 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
sublingual cialis online we like it cialis soft gel when will generic cialis be available prices for cialis 50mg cialis et insomni if a woman takes a mans cialis cialis rezeptfrei canada discount drugs cialis cialis super kamagra canada discount drugs cialis
cialisvipsale.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 03:18 ب.ظ

Very good forum posts. Thank you!
40 mg cialis what if i take cialis diario compra cialis free trial cialis generika we choice cialis pfizer india pastillas cialis y alcoho cialis 5 mg funziona wow cialis 20 the best choice cialis woman cialis tadalafil online
http://cialisvonline.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:33 ق.ظ

Terrific posts. Regards!
discount cialis canadian discount cialis cialis australian price no prescription cialis cheap cialis ahumada viagra or cialis tadalafil i recommend cialis generico cialis dosage recommendations cialis tablets australia
canada drugs online
سه شنبه 13 شهریور 1397 07:25 ب.ظ

You have made your point extremely clearly!!
canadian online pharmacies legitimate online pharmacies mexico canadian pharmaceuticals reviews pharmacy canada 24 good canadian online pharmacies canadian viagra northwest pharmacies mail order canadianpharmacyusa24h is it legal pharmacy onesource trusted pharmacy canada scam
uk sildenafil
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:53 ق.ظ

Wow plenty of terrific facts.
price of viagra pharmacy order online viagra mail order buy viagra online india find viagra online buy viagra online from canada generic levitra online viagra order want to buy viagra where can i purchase viagra
Сialis
پنجشنبه 25 مرداد 1397 02:38 ب.ظ
Today, while I was at work, my cousin stole my iphone and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so
she can be a youtube sensation. My apple ipad is now
broken and she has 83 views. I know this is completely off topic but
I had to share it with someone!
viagra online
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:16 ق.ظ

Wow loads of great tips.
pharmacy online where to buy viagra cheap buy viagra online uk cheap sildenafil uk pharmacy buy viagra in malaysia where can i buy real viagra online where to buy viagra online without prescription buy generic viagra pills viagra online canada buy viagra without consultation uk
cialis efficacit
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:11 ق.ظ

Lovely data, Kudos!
cialis professional yohimbe cost of cialis per pill enter site natural cialis tarif cialis france cialis sale online the best site cialis tablets enter site natural cialis cialis therapie cipla cialis online cialis super kamagra
Generic cialis
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:39 ق.ظ

You made your position very well!!
calis cialis reviews cialis cuantos mg hay canadian discount cialis we use it cialis online store i recommend cialis generico cialis 10 doctissimo tadalafilo cialis generika in deutschland kaufen online cialis
Generic cialis
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:12 ب.ظ

You actually explained that exceptionally well.
canada discount drugs cialis deutschland cialis online cialis patentablauf in deutschland viagra or cialis generic cialis 20mg uk cialis super kamagra viagra vs cialis venta cialis en espaa buy brand cialis cheap cialis prezzo al pubblico
Viagra from canada
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:35 ق.ظ

You stated that perfectly.
viagra buy online uk viagra with prescription online buy viagra online prescription viagra with a prescription can i buy viagra without prescription where can you buy viagra online safely buy viagra on line sildenafil without prescription uk viagra buy no prescription how can you buy viagra online
Buy generic cialis
جمعه 17 فروردین 1397 08:15 ب.ظ

Thanks a lot! A lot of postings!

cialis savings card cialis online holland buy generic cialis cipla cialis online generic cialis tadalafil get cheap cialis we like it safe cheap cialis cialis online where to buy cialis in ontario viagra vs cialis
Cialis online
یکشنبه 27 اسفند 1396 11:42 ب.ظ

You actually suggested it effectively!
discount cialis tadalafil 5mg cialis qualitat prezzo cialis a buon mercato ou trouver cialis sur le net generic cialis in vietnam 5 mg cialis pharmacie en ligne cialis online nederland we recommend cialis info cialis en mexico precio
What is a heel lift?
شنبه 25 شهریور 1396 06:14 ق.ظ
Highly descriptive blog, I enjoyed that a lot. Will there be
a part 2?
How can I increase my height after 18?
سه شنبه 14 شهریور 1396 05:28 ب.ظ
I am curious to find out what blog platform you are working with?
I'm experiencing some minor security issues with my latest site and I'd
like to find something more safe. Do you have any recommendations?
Jerrod
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:36 ق.ظ
Hello, this weekend is nice in favor of me, because this point in time i
am reading this enormous educational article here at my house.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 09:07 ق.ظ
Great beat ! I wish to apprentice whilst you amend your web site, how
can i subscribe for a blog site? The account aided me a appropriate deal.
I had been tiny bit familiar of this your broadcast offered vibrant clear concept
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امید و عرشیا زاده

← لینکدونی

← آرشیو

← لینکستان


كدهای جاوا وبلاگ
منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان     www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

,ورزش با هورمون هرگز

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :