تبلیغات
بزرگترین مرجع بدنسازی - ورزش نیشابوراكسی متالون بازار در قبضه مكمل های بدنسازان غذایی تقلبی ای است كه همگی داعیه دار خواص معجزه آسا هستند. این مكمل ها قد را به اندازه دلخواه بلند
بزرگترین مرجع بدنسازی
ورزش گناباد
باسلام هدف نگارنده آشنایی جوانان با سو مصرف مکمل وداروهای غیر مجاز بوده وهست وخواهد بود برخی پست هابرگرفته ازسایت های معتبر میباشد کپی برداری از تمام عنوان ها وعکس ها بلا مانع است لطفا با نظرات خود مارا ارشاد فرمایید

ورزش نیشابوراكسی متالون بازار در قبضه مكمل های بدنسازان غذایی تقلبی ای است كه همگی داعیه دار خواص معجزه آسا هستند. این مكمل ها قد را به اندازه دلخواه بلند

جمعه 9 تیر 1391

نویسنده: امید و عرشیا زاده |

مكمل

تهدیدی به نام مكمل های غذایی غیراستاندارد


مكمل های غذایی

 یكی از موضوعاتی كه در حوزه سواد تغذیه ای باید به آن اشاره كنیم، مكمل های غذایی است. مكمل یا supplement وقتی به كمك می آید كه مواد غذایی نتواند در تامین نیازهای یك فرد كامل عمل كند و كامل كننده نیازهای سلولی انسان به ویتامین ها یا املاح هستند.

 در حقیقت پزشكان مكمل های غذایی را با توجه به جنبه های مختلف فرد، شامل وضعیت سلامت، رشد، سن و عوامل دیگر تجویز می كنند. به دلیل این كه مواد موجود در مكمل ها اغلب از ویتامین ها و املاح هستند كه در غذا معمولاً وجود دارند، به آنها مكمل غذایی گفته می شود. مشاهدات علمی نشان داده است مكمل های رژیمی، اثرات بسیار سودمندی بر سلامت فرد دارد

   در واقع مصرف مكمل های غذایی، تضمینی برای تامین كامل مواد مغذی موردنیاز بدن است. به عنوان مثال كودكی كه 6ماه با شیر مادر تغذیه شده و از ذخایر آهن خود و مقدارآهن قابل جذب شیر مادر استفاده كرده، بعد از 6ماهگی نیاز به مكمل آهن دارد، چون سرعت رشد او زیاد است و آهن موجود در غذا برای آن میزان رشد كافی نیست.

 برای زنان باردار هم قرص آهن از پایان 3ماهگی تا 3ماه پس از زایمان تجویز می شود. چون نیاز به آهن در دوران بارداری نیز افزایش می یابد. همچنین در سطح جهان، پزشكان در كنار داروهای ژنریك برای درمان برخی بیماری ها، از مكمل های غذایی برای كاهش میزان مصرف داروهای ژنریك مربوطه و عوارض ناشی از آن استفاده می كنند.

قطعاً علت اصلی تولید مكمل ها، نیاز انسان هاست و بخش عظیمی از مكمل های غذایی با هدف كمك به ارتقای سلامت افراد تهیه می شود و از این نظر تولید این محصولات خود ارزش بالایی دارد.

 با توجه به افزایش امید به زندگی، مكمل ها اگر درست مصرف شود، می تواند تا حد زیادی به توانمندی بهتر افراد در سال های بعدی زندگی كمك كند. برای مثال در بسیاری از كشورها مصرف مكمل كلسیم همراه با ویتامین دی، به صورت همگانی توصیه می شود.

 آمار نشان می دهد حداقل 40درصد مردم جهان، روزانه از مكمل های غذایی و قرص ها و كپسول های حاوی ویتامین و موادمعدنی استفاده می كنند. البته نباید فراموش كنیم كه تغذیه مناسب اصل است، ولی اگر به دلایلی تغذیه نتواند نیازهای ما را تامین كند، مصرف مكمل ها ضروری و حیاتی است

 اما سوداگران در این میان بیكار ننشسته اند و از این موضوع كمال استفاده و بهره را برای افزایش درآمدهای غیرمشروع خود برده اند. ورود مكمل های غذایی قاچاق به كشور، به رغم تلاش های سازمان های مختلف، كماكان قربانیان خود را به مسلخ تندرستی می كشاند.

  این موضوع ریشه در پایین بودن سواد تغذیه ای جامعه دارد. وجود سایت های بدون هویت و اصالت در اینترنت كه به ارائه مشاوره های پزشكی و تغذیه ای می پردازد، یكی از ساده ترین نمونه هایی است كه امروزه در جامعه ما گسترش یافته است.

  ادعای وجود یك مكمل غذایی رژیمی خارق العاده و كمیاب كه درمان قطعی، سریع و برگشت ناپذیر همه مشكلات فیزیكی و روحی، روانی فرد و حتی ناهنجاری های شخصیتی با مصرف آن سهل الوصول است، بسیاری از جوانان ما را فریفته خود ساخته است.

  درحال حاضر بیش از 25شركت تولیدكننده و 90شركت واردكننده مكمل های غذایی و رژیمی در كشور با مجوز وزارت بهداشت مشغول به فعالیت هستند كه محصولات آنها فقط در داروخانه ها توزیع و عرضه می شود و تبلیغات هیچ كدام از آنها در عرصه ماهواره میسر نیست.

    درج آگهی هایی ازقبیل:

    - مركز مشاوره و پخش مكمل های غذایی

       - بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی ویتامین ها و مكمل های غذایی

        -  معرفی جدیدترین مكمل های غذایی، ورزشی، بهترین مشاور شما در زیبایی و تناسب اندام عرضه همه  

       ویتامین ها و مواد معدنی و مكمل های غذایی و دارویی از كشورهای اروپایی و آمریكایی
       - حراج آنلاین مكمل های غذایی و رژیمی

-          برای هیچ كدام از شركت های معتبری كه با مجوز وزارت بهداشت به تهیه و واردات مكمل های غذایی  

اقدام می كنند، در اینترنت و ماهواره مقدور نیست.

   

 انواع مكمل های غذایی تقلبی

1 . مكمل هایی كه بدون هیچ گونه اصالت و هویتی و با نام ها و عناوین مجهول عرضه می شود. این فرآورده ها براساس عدم شناخت مصرف كنندگان به شركت های تولیدكننده واقعی و معتبر، در داخل یا خارج از كشور با نام های جعلی تهیه و بسته بندی می شود و از طریق سوداگرانی كه در واقع فروشندگان رویای سلامت هستند، در مراكز غیرمجاز عرضه می شود.

این موضوع زمانی خود را نشان می دهد كه قربانی این سوداگران پس از مشاهده عوارض آنها در جستجوی شركت تولیدكننده، همه نام های روی برچسب یا پاكت را جستجو می كند، ولی به هیچ نشانی یا آدرس صحیحی دست نمی یابد. اینجاست كه مصرف كننده پی می برد چنین شركتی با این عنوان وجود خارجی ندارد.

  2 .مكمل هایی كه دقیقا از روی نمونه اصلی و اورژینال بسته بندی شده اند. معمولااین گونه محصولات به جای مواد اصلی، محتوی شیر خشك، آرد گندم و برنج، آرد ماكارونی و... هستند. این گونه فرآورده ها كه با جعل عناوین معروف و معتبر توزیع می شوند، معمولااز سوی تولیدكنندگان داخلی تهیه شده و در مراكز غیرمجاز یا از طریق درج آگهی در روزنامه ها به فروش می رسند.

 3. مكمل هایی كه تاریخ گذشته هستند و قاچاقچیان با تغییر بسته بندی آنها، تاریخ جعلی و غیرواقعی را روی آنها چاپ یا حك می كنند و از طریق تبلیغات ماهواره ای یا در سایت های اینترنتی به فروش آنها اقدام می كنند.

4.مكمل هایی كه از سوی قاچاقچیان از راه غیرمجاز وارد كشور می شوند و ملاحظات حمل و نقل بویژه در ارتباط با میزان رطوبت، گرمای محیط، تابش نور آفتاب درباره آنها رعایت نمی شود و امكان فاسد شدن آنها بسیار منطقی به نظر می رسد.

  5 . مكمل هایی كه از سوی مدعیان دارای خواص معجزه آسا و خارق العاده هستند. هرچند خواص این فرآورده ها دارای هیچ گونه سند علمی نیست، ولی به دلیل تبلیغات قوی و شدید فروشندگان آنها، با ایجاد فضای تلقینی و ترغیبی شدید، دارای فروش زیادی در جامعه است.

  گفتنی است؛ هرچند به صورت كلی اصل بر آن است كه افراد بنا به ضرورت و موقعیتی كه از لحاظ سلامتی قرار دارند و براساس دانسته های علمی خود، خودشان نسبت به تهیه مكمل های غذایی اقدام كنند، ولی دست كم در حال حاضر با توجه به فقر سواد تغذیه ای كه در كشور شاهد آن هستیم به هیچ عنوان نمی توان بدون مشاوره با پزشك و متخصص مربوط، نسبت به تهیه و مصرف این قبیل فرآورده ها اقدام كرد و توصیه پزشك، گام نخست در انتخاب مكمل صحیح است.

 درست است راز سلامت و نشاط در تغذیه كامل نهفته است و تامین كافی ویتامین ها و ریزمغذی ها و مواد معدنی، كلید تندرستی و شادابی بشر است، اما باید به این نكته توجه داشت این تشخیص پزشك است كه تعیین می كند بدن فرد به كدام مكمل غذایی و به چه مقدار و با چه درصدی نیاز دارد. كدام مكمل با برنامه غذایی یا برنامه دارویی فرد تداخل دارد یا مصرف كدام مكمل ها همراه با هم ممكن است خطرآفرین باشد.

 از سوی دیگر، نحوه تهیه و تامین این مكمل هاست كه حتما باید از طریق مجاری مجاز، تایید شده و تحت نظارت صورت گیرد. متاسفانه چندی است شاهد بروز پدیده قاچاق مكمل ها در كشور هستیم و این موضوع سبب بی اعتمادی گسترده ای در میان پزشكان و همچنین عموم مردم شده است. به منظور اطمینان از صحت و سلامت و اصالت مكمل های غذایی، این فرآورده ها را باید از داروخانه تهیه كرد.

دكتر حسینی- مدیركل نظارت بر مواد غذایی آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی وزارت بهداشت- با بیان این كه عرضه و فروش مكمل های غذایی در مراكزی غیر از داروخانه ها تخلف و غیرقانونی به شمار می رود، داروخانه ها را امن ترین محل برای عرضه این قبیل محصولات می دانند. ایشان علت محدودیت عرضه این محصولات را در داروخانه، نظارت بهتر بر توزیع و فروش مكمل ها برشمرده و معتقدند: داروخانه ها دارای مسئولان فنی(دكتر داروساز) هستند كه می توانند نظارت بهتری طبق ضوابط بر شرایط نگهداری تولید، عرضه و واردات مكمل داشته باشند.

 در واقع مكمل های غذایی دارای مجوز، از یك سو هنگام ورود از سوی متخصصان امر در وزارت بهداشت، تحت كنترل و نظارت قرار می گیرد و كشور تولیدكننده، تاریخ تولید و میزان مواد موثر آنها نیز مشخص است و از سوی دیگر تحت برنامه نمونه برداری مستمر وزارت در حقیقت مكمل یاری یعنی جبران كمبود یك ماده مغذی كه بدن به آن نیاز دارد و غذاهای موجود به هر دلیلی نمی توانند آن را تامین كنند. از زمان های بسیار قدیم این روش در طب سنتی وجود داشته است و اینك به صورت مدرن و براساس اطلاعات و تحقیقات علمی صورت می گیرد ولی شرط موفقیت آن در تامین سلامت جامعه در این نكته است كه فرهنگ كاربری آن نیز به صورت صحیح و علمی در كشور پایه ریزی شود البته در این ارتباط شاهد تلاش های بی وقفه وزارت بهداشت بوده ایم كه منجر به دستاوردهای بزرگی در كشور شده است، لیكن راه رسیدن به توسعه سلامت در كشور همچنان طولانی است و این موضوع مستلزم تلاش بیشتر، سرمایه گذاری هدفمند و سیاستگذاری دقیق برای افزایش سطح آگاهی عموم جامعه از مولفه های موثر بر سلامت بخصوص در حوزه سواد تغذیه ای است.

نویسنده: سعید اویس

نظرات() 
What do eccentric heel drops do?
سه شنبه 14 شهریور 1396 03:22 ب.ظ
Ridiculous story there. What happened after?
Take care!
How can you get taller in a week?
شنبه 4 شهریور 1396 02:07 ب.ظ
Heya just wanted to give you a brief heads up and let you
know a few of the images aren't loading correctly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the same outcome.
threateningphil45.page.tl
سه شنبه 17 مرداد 1396 07:42 ق.ظ
If you would like to obtain much from this post then you have
to apply such techniques to your won website.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

← درباره وبلاگمدیر وبلاگ : امید و عرشیا زاده

← لینکدونی

← آرشیو

← لینکستان


كدهای جاوا وبلاگ
منبع : خدمات وبلاگ نویسان جوان     www.bahar22.com رفتن به بالای صفحه

كدهای جاوا وبلاگ

قالب وبلاگ

دریافت كد بازی آنلاین تصادفی

,ورزش با هورمون هرگز

← آخرین پستها

← نویسندگان

← ابر برچسبها

← آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :